Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергија, јуни 2013
- претходни податоци -


среда, 25 септември 2013


Електрична енергија, јуни 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, во јуни 2013 година, бруто-домашната потрошувачка на
електрична енергија во Република Македонија изнесуваше 606 614 МWh, што во споредба со истиот месец од
претходната година претставува пад од 1.88%.


Во бруто-домашната потрошувачка нето-увозот учествуваше со 19.28%, додека бруто-домашното производство
со 80.72%.


Природен гас, јуни 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, во јуни 2013 година, вкупниот увоз на природен гас во
Република Македонија изнесуваше 2.392 мил.mn3, што во споредба со увозот во истиот период од претходната
година претставува пoраст од 56.95%.


Во вкупната потрошувачка на природен гас, природниот гас за енергетски трансформации учествуваше со
1.90%, додека финалната потрошувачка со 97.60%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 662

е-пошта:  gjurgica.milosevska@stat.gov.mk  stojna.maneva@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика