Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергија, јули 2013
- претходни податоци -


петок, 25 октомври 2013


Електрична енергија, јули 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, во јули 2013 година, во Република Македонија, бруто-
домашната потрошувачка на електрична енергија изнесуваше 614 897 МWh, што во споредба со истиот месец
од претходната година претставува пад од 9.44%.


Во бруто-домашната потрошувачка нето-увозот учествуваше со 30.90%, додека бруто-домашното производство
учествуваше со 69.10%.


Природен гас, јули 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, во јули 2013 година, во Република Македонија, вкупниот
увоз на природен гас изнесуваше 2.217 мил.mn3, што во споредба со увозот во истиот период од претходната
година претставува пoраст од 23.46%.


Во вкупната потрошувачка на природен гас, природниот гас за енергетски трансформации учествуваше со
3.28%, додека финалната потрошувачка учествуваше со 96.23%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 662

е-пошта:  gjurgica.milosevska@stat.gov.mk  stojna.maneva@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика