Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергија, септември 2013
- претходни податоци -


среда, 25 декември 2013


Електрична енергија, септември 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, во септември 2013 година, во Република Македонија,
бруто-домашната потрошувачка на електрична енергија изнесуваше 582 984 МWh, што во споредба со истиот
месец од претходната година претставува пад од 4.2%.


Во бруто-домашната потрошувачка, нето-увозот учествуваше со 42.9%, додека бруто-домашното производство
со 57.1%.

 
Природен гас, септември 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, во септември 2013 година, во Република Македонија,
вкупниот увоз на природен гас изнесуваше 2.395 мил.mn3 што во споредба со увозот во истиот период од
претходната година претставува пад од 17.7%.


Во вкупната потрошувачка на природен гас, природниот гас за енергетски трансформации учествуваше со 3.4%,
додека финалната потрошувачка со 96.1%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 662

е-пошта:  gjurgica.milosevska@stat.gov.mk  stojna.maneva@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика