Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергија, октомври 2013 - претходни податоци -

петок, 24 јануари 2014


Електрична енергија, октомври 2013
Според податоците на Државниот завод за статистика, во октомври 2013 година, во Република Македонија,
бруто-домашната потрошувачка на електрична енергија изнесуваше 668 003 МWh, што во споредба со истиот
месец од претходната година претставува раст од 5.4%.
Во бруто-домашната потрошувачка нето-увозот учествуваше со 33.3%, додека бруто-домашното производство
со 66.7%.

 
Природен гас, октомври 2013
Според податоците на Државниот завод за статистика, во октомври 2013 година, во Република Македонија,
вкупниот увоз на природен гас изнесуваше 4.316 мил.mn3 што во споредба со увозот во истиот период од
претходната година претставува раст од 16.7%.
Во вкупната потрошувачка на природен гас, природниот гас за енергетски трансформации учествуваше со
50.2%, додека финалната потрошувачка со 48.4%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 662

е-пошта:  gjurgica.milosevska@stat.gov.mk  stojna.maneva@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика