Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергија, декември 2013
- претходни податоци -


вторник, 25 март 2014


Електрична енергија, декември 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, во декември 2013 година, во Република Македонија,
бруто-домашната потрошувачка на електрична енергија изнесуваше 925 921 МWh, што во споредба со истиот
месец од претходната година претставува пад од 1.1%.


Во бруто-домашната потрошувачка нето-увозот учествуваше со 35.7%, додека бруто-домашното производство
со 64.3%.


Природен гас, декември 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, во декември 2013 година, во Република Македонија,
вкупниот увоз на природен гас изнесуваше 37.336 мил.nm3, што во споредба со увозот во истиот период од
претходната година претставува пораст од 125.9%.


Во вкупната потрошувачка на природен гас, природниот гас за енергетски трансформации учествуваше со
90.9%, додека финалната потрошувачка со 8.7%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 862

е-пошта:  stojna.maneva@stat.gov.mk  goran.spasev@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика