Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергија, август 2020 година - претходни податоци -

понеделник, 26 октомври 2020


Електрична енергија, природен гас, јаглен и нафтени продукти, август 2020 година

Според податоците на Државниот завод за статистика, во август 2020 година, вкупната потрошувачка по видови енергенти изнесува: 525 962 МWh електрична енергија, 36.719 мил. нм3 природен гас, 315 301 тон јаглен и 81 663 тони нафтени продукти.

Бруто-домашното производство на електрична енергија учествува со 94.7 % во бруто-домашната потрошувачка на електрична енергија, додека 95.8 % од вкупната потрошувачка на јаглен се употребени за производство на електрична енергија.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: + 389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика