Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергија, септември 2020 година - претходни податоци

среда, 25 ноември 2020


Електрична енергија, природен гас, јаглен и нафтени продукти, септември 2020 година

Според податоците на Државниот завод за статистика, во септември 2020 година, вкупната потрошувачка по видови енергенти изнесува: 534 065 МWh електрична енергија, 36.959 мил. нм3 природен гас, 483 144 тони јаглен и 94 549 тони нафтени продукти.

Бруто-домашното производство на електрична енергија учествува со 85.3 % во бруто-домашната потрошувачка на електрична енергија, додека 97.7 % од вкупната потрошувачка на јаглен се употребени за производство на електрична енергија.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: + 389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика