Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергија, март 2021 година - претходни податоци -

вторник, 25 мај 2021


Електрична енергија, природен гас, јаглен и нафтени продукти, март 2021 година

Според податоците на Државниот завод за статистика, во март 2021 година, вкупната потрошувачка по видови енергенти изнесува: 789 488 МWh електрична енергија, 45.725 мил. нм3 природен гас, 406 568 тони јаглен и 87 746 тони нафтени продукти.

Бруто-домашното производство на електрична енергија учествува со 73.2% во бруто-домашната потрошувачка на електрична енергија, додека 95.5 % од вкупната потрошувачка на јаглен се употребени за производство на електрична енергија.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика