Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергија, мај 2021 година - претходни податоци

понеделник, 26 јули 2021


Електрична енергија, природен гас, јаглен и нафтени продукти, мај 2021 година

Според податоците на Државниот завод за статистика, во мај 2021 година, вкупната потрошувачка по видови енергенти изнесува: 524 635 МWh електрична енергија, 10 123 мил. нм3 природен гас, 254 036 тони јаглен и 76 769 тони нафтени продукти.

Бруто-домашното производство на електрична енергија учествува со 53.1 % во бруто-домашната потрошувачка на електрична енергија, додека 89.90 % од вкупната потрошувачка на јаглен се употребени за производство на електрична енергија.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика