Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергија, декември 2021 година - претходни податоци

петок, 25 февруари 2022


Електрична енергија, природен гас, јаглен и нафтени продукти, декември 2021 година

Според податоците на Државниот завод за статистика, во декември 2021 година, вкупната потрошувачка по видови енергенти изнесува: 852 895 МWh електрична енергија, 50.704 мил. нм3 природен гас, 481 802 тони јаглен и 106 882 тони нафтени продукти.

Бруто-домашното производство на електрична енергија учествува со 69.7 % во бруто-домашната потрошувачка на електрична енергија, додека 98.0 % од вкупната потрошувачка на јаглен се употребени за производство на електрична енергија.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика