Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергија, јануари 2022 година - претходни податоци -

петок, 25 март 2022


Електрична енергија, природен гас, јаглен и нафтени продукти, јануари 2022 година

Според податоците на Државниот завод за статистика, во јануари 2022 година, вкупната потрошувачка по видови енергенти изнесува: 829 783 МWh електрична енергија, 37 419 мил. нм3 природен гас, 497 697 тони јаглен и 90 174 тони нафтени продукти.

Бруто-домашното производство на електрична енергија учествува со 69.8 % во бруто-домашната потрошувачка на електрична енергија, додека 98.2 % од вкупната потрошувачка на јаглен се употребени за производство на електрична енергија.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика