Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергија, март 2022 година - претходни податоци -

среда, 25 мај 2022


Електрична енергија, природен гас, јаглен и нафтени продукти, март 2022 година
 
Според податоците на Државниот завод за статистика, во март 2022 година, вкупната потрошувачка по видови
енергенти изнесува: 798 667 МWh електрична енергија, 44.740 мил. нм3 природен гас, 446 801 тон јаглен и 110 788
тони нафтени продукти.
 
Бруто-домашното производство на електрична енергија учествува со 70.7 % во бруто-домашната потрошувачка на
електрична енергија, додека 97.2 % од вкупната потрошувачка на јаглен се употребени за производство на електрична
енергија.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика