Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергија, април 2014
- претходни податоци -


среда, 25 јуни 2014


Електрична енергија, природен гас, јаглен и нафтени продукти, април 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, во април 2014 година, во Република Македонија,
вкупната потрошувачка по видови енергенти изнесува: 690 030 МWh електрична енергија, 7.148 мил. nm3
природен гас, 729 060 тони јаглен и 80 246 тони нафтени продукти.


Бруто-домашното производство на електрична енергија учествува со 71.6% во бруто-домашната потрошувачка
на електрична енергија, додека 96.8% од вкупната потрошувачка на јаглени се употребени за производство на
електрична енергија


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 862

е-пошта:  stojna.maneva@stat.gov.mk  gjurgica.milosevska@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика