Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергија, мај 2014
- претходни податоци -


петок, 25 јули 2014


Електрична енергија, природен гас, јаглен и нафтени продукти, мај 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, во мај 2014 година, во Република Македонија, вкупната
потрошувачка по видови енергенти изнесува: 639 152 МWh електрична енергија, 3.400 мил. nm3 природен
гас, 643 654 тони јаглен и 72 709 тони нафтени продукти.


Бруто-домашното производство на електрична енергија учествува со 72,0% во бруто-домашната потрошувачка
на електрична енергија, додека 96,4% од вкупната потрошувачка на јаглени се употребени за производство на
електрична енергија.


Во април 2014 година, во Република Македонија за првпат е регистрирано производство на електрична
енергија од ветерни електрични централи, кое во мај 2014 учествува со 1,4% во вкупното бруто-домашно
производство на електрична енергија.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 862

е-пошта:  stojna.maneva@stat.gov.mk  gjurgica.milosevska@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика