Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергија, јуни 2014 - претходни податоци -

понеделник, 25 август 2014


Електрична енергија, природен гас, јаглен и нафтени продукти, јуни 2014

Според податоците на Државниот завод за статистика, во јуни 2014 година, во Република Македонија, вкупната
потрошувачка по видови енергенти изнесува: 585 582 МWh електрична енергија, 2.984 мил. nm3 природен
гас, 385 998 тони јаглен и 62 321 тони нафтени продукти.
Бруто-домашното производство на електрична енергија учествува со 56,7% во бруто-домашната потрошувачка
на електрична енергија, додека 94,9% од вкупната потрошувачка на јаглени се употребени за производство на
електрична енергија.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 862

е-пошта:  stojna.maneva@stat.gov.mk  goran.spasev@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика