Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергија, јули 2014 - претходни податоци -

четврток, 25 септември 2014


Електрична енергија, природен гас, јаглен и нафтени продукти, јули 2014

Според податоците на Државниот завод за статистика, во јули 2014 година, во Република Македонија, вкупната
потрошувачка по видови енергенти изнесува: 619 337 МWh електрична енергија, 3.364 мил. nm3 природен
гас, 610 788 тони јаглен и 82 607 тони нафтени продукти.
Бруто-домашното производство на електрична енергија учествува со 71,4% во бруто-домашната потрошувачка
на електрична енергија, додека 96,4% од вкупната потрошувачка на јаглени се употребени за производство на
електрична енергија.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 862

е-пошта:  stojna.maneva@stat.gov.mk  gjurgica.milosevska@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика