Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергија, октомври 2014 - претходни податоци -

четврток, 25 декември 2014


Електрична енергија, природен гас, јаглен и нафтени продукти, октомври 2014

Според податоците на Државниот завод за статистика, во октомври 2014 година, во Република Македонија,
вкупната потрошувачка по видови енергенти изнесува: 677 413 МWh електрична енергија, 7.213 мил. nm3
природен гас, 522 040 тони јаглен и 83 138 тони нафтени продукти.
Бруто-домашното производство на електрична енергија учествува со 66.5% во бруто-домашната потрошувачка
на електрична енергија, додека 96.2% од вкупната потрошувачка на јаглени се употребени за производство на
електрична енергија.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 862; +389 2 3295 662

е-пошта:  stojna.maneva@stat.gov.mk  goran.spasev@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика