Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергија, ноември 2014 - претходни податоци -

петок, 23 јануари 2015


Електрична енергија, природен гас, јаглен и нафтени продукти, ноември 2014
Според податоците на Државниот завод за статистика, во ноември 2014 година, во Република Македонија,
вкупната потрошувачка по видови енергенти изнесува: 708 535 МWh електрична енергија, 23.428 мил. nm3
природен гас, 502 542 тони јаглен и 79 437 тони нафтени продукти.
Бруто-домашното производство на електрична енергија учествува со 78.2% во бруто-домашната потрошувачка
на електрична енергија, додека 96.7% од вкупната потрошувачка на јаглени се употребени за производство на
електрична енергија.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 862

е-пошта:  stojna.maneva@stat.gov.mk  goran.spasev@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика