Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергија, јануари 2015
- претходни податоци -


среда, 25 март 2015


Електрична енергија, природен гас, јаглен и нафтени продукти, јануари 2015


Според податоците на Државниот завод за статистика, во јануари 2015 година, во Република Македонија,
вкупната потрошувачка по видови енергенти изнесува: 903 598 МWh електрична енергија, 29.699 мил. nm3
природен гас, 494 898 тони јаглен и 73 627 тони нафтени продукти.


Бруто-домашното производство на електрична енергија учествува со 71.7% во бруто-домашната потрошувачка
на електрична енергија, додека 97.1% од вкупната потрошувачка на јаглени се употребени за производство на
електрична енергија.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 862

е-пошта:  stojna.maneva@stat.gov.mk  gjurgica.milosevska@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика