Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергија, февруари 2015
- претходни податоци -


петок, 24 април 2015


Електрична енергија, природен гас, јаглен и нафтени продукти, февруари 2015


Според податоците на Државниот завод за статистика, во февруари 2015 година, во Република Македонија,
вкупната потрошувачка по видови енергенти изнесува: 745 974 МWh електрична енергија, 13.674 мил. nm3
природен гас, 497 997 тони јаглен и 68 952 тони нафтени продукти.


Бруто-домашното производство на електрична енергија учествува со 72.5% во бруто-домашната потрошувачка
на електрична енергија, додека 97.1% од вкупната потрошувачка на јаглени се употребени за производство на
електрична енергија.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: Stojna Maneva

е-пошта:  stojna.maneva@stat.gov.mk  +389 2 3295 662
  
© Државен завод за статистика