Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергија, август 2015 - претходни податоци -

понеделник, 26 октомври 2015


Електрична енергија, природен гас, јаглен и нафтени продукти, август 2015
Според податоците на Државниот завод за статистика, во август 2015 година, во Република Македонија, вкупната
потрошувачка по видови енергенти изнесува: 586 578 МWh електрична енергија, 2.074 мил. nm3 природен гас,
449 298 тони јаглен и 91 098 тони нафтени продукти.
Бруто-домашното производство на електрична енергија учествува со 62.86% во бруто-домашната потрошувачка
на електрична енергија, додека 95.73% од вкупната потрошувачка на јаглени се употребени за производство
на електрична енергија.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 862

е-пошта:  stojna.maneva@stat.gov.mk  gjurgica.milosevska@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика