Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергија, ноември 2015 - претходни податоци -

понеделник, 25 јануари 2016


Електрична енергија, природен гас, јаглен и нафтени продукти, ноември 2015
Според податоците на Државниот завод за статистика, во ноември 2015 година, во Република Македонија,
вкупната потрошувачка по видови енергенти изнесува: 682 684 МWh електрична енергија, 15.332 мил. нм3
природен гас, 481 014 тони јаглен и 88 206 тони нафтени продукти.
Бруто-домашното производство на електрична енергија учествува со 66.2 % во бруто-домашната потрошувачка
на електрична енергија, додека 95.1% од вкупната потрошувачка на јаглени се употребени за производство на
електрична енергија.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 862

е-пошта:  stojna.maneva@stat.gov.mk  gjurgica.milosevska@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика