Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергија, декември 2015 - претходни податоци -

четврток, 25 февруари 2016


Електрична енергија, природен гас, јаглен и нафтени продукти, декември 2015
Според податоците на Државниот завод за статистика, во декември 2015 година, во Република Македонија,
вкупната потрошувачка по видови енергенти изнесува: 824 591 МWh електрична енергија, 28.117 мил. нм3
природен гас, 782 427 тони јаглен и 97 408 тони нафтени продукти.
Бруто-домашното производство на електрична енергија учествува со 72.6% во бруто-домашната потрошувачка
на електрична енергија, додека 98.2% од вкупната потрошувачка на јаглени се употребени за производство на
електрична енергија.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 862

е-пошта:  stojna.maneva@stat.gov.mk  gjurgica.milosevska@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика