Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергија, јануари 2016 - претходни податоци -

петок, 25 март 2016


Електрична енергија, природен гас, јаглен и нафтени продукти, јануари 2016

Според податоците на Државниот завод за статистика, во јануари 2016 година, во Република Македонија,
вкупната потрошувачка по видови енергенти изнесува: 819 607 МWh електрична енергија, 33.879 мил. нм3
природен гас, 674 028 тони јаглен и 60 516 тони нафтени продукти.
Бруто-домашното производство на електрична енергија учествува со 77.7% во бруто-домашната потрошувачка
на електрична енергија, додека 98.2% од вкупната потрошувачка на јаглени се употребени за производство на
електрична енергија.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 862

е-пошта:  stojna.maneva@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика