Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергија, април 2016 - претходни податоци

петок, 24 јуни 2016


Електрична енергија, природен гас, јаглен и нафтени продукти, април 2016

Според податоците на Државниот завод за статистика, во април 2016 година, вкупната потрошувачка по видови
енергенти во Република Македонија изнесува: 575 485 МWh електрична енергија, 4.804 мил. нм3 природен гас,
441 255 тони јаглен и 90 069 тони нафтени продукти.

Бруто-домашното производство на електрична енергија учествува со 67.8 % во бруто-домашната потрошувачка
на електрична енергија, додека 97.4% од вкупната потрошувачка на јаглени се употребени за производство на
електрична енергија.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика