Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергија, мај 2016 - претходни податоци -

понеделник, 25 јули 2016


Електрична енергија, природен гас, јаглен и нафтени продукти, мај 2016
Според податоците на Државниот завод за статистика, во мај 2016 година, во Република Македонија, вкупната
потрошувачка по видови енергенти изнесува: 548 059 МWh електрична енергија, 3.251 мил. нм3 природен гас,
330 496 тони јаглен и 91 735 тони нафтени продукти.
Бруто-домашното производство на електрична енергија учествува со 72.3 % во бруто-домашната потрошувачка
на електрична енергија, додека 92.3% од вкупната потрошувачка на јаглени се употребени за производство на
електрична енергија.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика