Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергија, јануари 2017 - претходни податоци

петок, 24 март 2017


Електрична енергија, природен гас, јаглен и нафтени продукти, јануари 2017

Според податоците на Државниот завод за статистика, во јануари 2017 година, во Република Македонија,
вкупната потрошувачка по видови енергенти изнесува: 914 376 МWh електрична енергија, 54.214 мил. нм3
природен гас, 586 412 тони јаглен и 77 141 тони нафтени продукти.
Бруто-домашното производство на електрична енергија учествува со 79.0% во бруто-домашната потрошувачка
на електрична енергија, додека 97.8% од вкупната потрошувачка на јаглени се употребени за производство на
електрична енергија.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика