Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергија, февруари 2017 година
- претходни податоци -


вторник, 25 април 2017


Електрична енергија, природен гас, јаглен и нафтени продукти, февруари 2017 година


Според податоците на Државниот завод за статистика, во февруари 2017 година, во Република Македонија,
вкупната потрошувачка по видови енергенти изнесува: 715 195 МWh електрична енергија, 37.992 мил. нм3
природен гас, 519 411 тони јаглен и 68 691 тони нафтени продукти.


Бруто-домашното производство на електрична енергија учествува со 82.8 % во бруто-домашната потрошувачка
на електрична енергија, додека 97.3 % од вкупната потрошувачка на јаглени се употребени за производство на
електрична енергија.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика