Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергија, март 2017 година - претходни податоци

четврток, 25 мај 2017


Електрична енергија, природен гас, јаглен и нафтени продукти, март 2017
Според податоците на Државниот завод за статистика, во март 2017 година, во Република Македонија, вкупната
потрошувачка по видови енергенти изнесува: 664 441 МWh електрична енергија, 13.557 мил. нм3
природен гас,
452 343 тони јаглен и 84 320 тони нафтени продукти.
Бруто-домашното производство на електрична енергија учествува со 65.3 % во бруто-домашната потрошувачка
на електрична енергија, додека 96.3% од вкупната потрошувачка на јаглени се употребени за производство на
електрична енергија.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика