Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергија, април 2017 - претходни податоци

четврток, 22 јуни 2017


Електрична енергија, природен гас, јаглен и нафтени продукти, април 2017
Според податоците на Државниот завод за статистика (МАКСТАТ), во април 2017 година, во Република
Македонија, вкупната потрошувачка по видови енергенти изнесува: 601 034 МWh електрична енергија, 8.082
милиони нм3
природен гас, 399 521 тони јаглен и 83 628 тони нафтени продукти.
Бруто-домашното производство на електрична енергија учествува со 65.2% во бруто-домашната потрошувачка
на електрична енергија, додека 94.3% од вкупната потрошувачка на јаглен се употребени за производство на
електрична енергија.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика