Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергија, мај 2017
- претходни податоци -


вторник, 25 јули 2017


Електрична енергија, природен гас, јаглен и нафтени продукти, мај 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, во мај 2017 година, во Република Македонија, вкупната
потрошувачка по видови енергенти изнесува: 549 074 МWh електрична енергија, 4.120 мил. нм3 природен гас,
442 930 тони јаглен и 85 513 тони нафтени продукти.


Бруто-домашното производство на електрична енергија учествува со 66.7% во бруто-домашната потрошувачка
на електрична енергија, додека 92.7% од вкупната потрошувачка на јаглени се употребени за производство на
електрична енергија.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика