Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергија, јули 2017 - претходни податоци

вторник, 26 септември 2017


Електрична енергија, природен гас, јаглен и нафтени продукти, јули 2017

Според податоците на Државниот завод за статистика, во јули 2017 година, во Република Македонија, вкупната
потрошувачка по видови енергенти изнесува: 547 640 МWh електрична енергија, 20.319 мил. нм3
природен гас, 385 154 тони јаглен и 97 991 тони нафтени продукти.
Бруто-домашното производство на електрична енергија учествува со 76.9% во бруто-домашната потрошувачка
на електрична енергија, додека 94.9% од вкупната потрошувачка на јаглени се употребени за производство на
електрична енергија.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика