Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергија, август 2017 - претходни податоци

среда, 25 октомври 2017


Електрична енергија, природен гас, јаглен и нафтени продукти, август 2017

Според податоците на Државниот завод за статистика, во август 2017 година, во Република Македонија,
вкупната потрошувачка по видови енергенти изнесува: 564 426 МWh електрична енергија, 22.137 мил. нм3
природен гас, 422 280 тони јаглен и 100 127 тони нафтени продукти.
Бруто-домашното производство на електрична енергија учествува со 79.6 % во бруто-домашната потрошувачка
на електрична енергија, додека 95.7 % од вкупната потрошувачка на јаглен се употребени за производство на
електрична енергија.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика