Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергија, октомври 2017
- претходни податоци -


понеделник, 25 декември 2017


Електрична енергија, природен гас, јаглен и нафтени продукти, октомври 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, во октомври 2017 година, во Република Македонија,
вкупната потрошувачка по видови енергенти изнесува: 564 378 МWh електрична енергија, 23.802 мил. нм3
природен гас, 407 265 тони јаглен и 86 884 тони нафтени продукти.


Бруто-домашното производство на електрична енергија учествува со 75.4% во бруто-домашната потрошувачка
на електрична енергија, додека 96.9% од вкупната потрошувачка на јаглен се употребени за производство на
електрична енергија.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика