Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергија, март 2018 година
- претходни податоци -


среда, 23 мај 2018


Електрична енергија, природен гас, јаглен и нафтени продукти, март 2018 година

 
Според податоците на Државниот завод за статистика, во март 2018 година, во Република Македонија, вкупната
потрошувачка по видови енергенти изнесува: 728 232 МWh електрична енергија, 26.221 мил. нм3 природен гас,
388 084 тони јаглен и 73 370 тони нафтени продукти.


Бруто-домашното производство на електрична енергија учествува со 75.7 % во бруто-домашната потрошувачка
на електрична енергија, додека 96.1 % од вкупната потрошувачка на јаглен се употребени за производство на
електрична енергија.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика