Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергија, април 2018 година - претходни податоци

понеделник, 25 јуни 2018


Електрична енергија, природен гас, јаглен и нафтени продукти, април 2018 година

Според податоците на Државниот завод за статистика, во април 2018 година, во Република Македонија, вкупната
потрошувачка по видови енергенти изнесува: 539 955 МWh електрична енергија, 6.391 мил. нм3 природен гас, 291 161 тон јаглен и 84 814 тони нафтени продукти.
Бруто-домашното производство на електрична енергија учествува со 66.7 % во бруто-домашната потрошувачка на електрична енергија, додека 91.6 % од вкупната потрошувачка на јаглен се употребени за производство на електрична енергија.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика