Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергија, ноември 2018 година
- претходни податоци -


петок, 25 јануари 2019


Електрична енергија, природен гас, јаглен и нафтени продукти, ноември 2018 година

Според податоците на Државниот завод за статистика, во ноември 2018 година, во Република Македонија, вкупната потрошувачка по видови енергенти изнесува: 669 987 МWh електрична енергија, 27.556 мил. нм3 природен гас, 565 853 тони јаглен и 83 099 тони нафтени продукти.

Бруто-домашното производство на електрична енергија учествува со 73.9 % во бруто-домашната потрошувачка на електрична енергија, додека 95.8 % од вкупната потрошувачка на јаглен се употребени за производство на електрична енергија.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика