Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергија, јануари 2019 година
- претходни податоци -


понеделник, 25 март 2019


Електрична енергија, природен гас, јаглен и нафтени продукти, јануари 2019 година

Според податоците на Државниот завод за статистика, во јануари 2019 година, вкупната потрошувачка по видови енергенти изнесува: 892 600 МWh електрична енергија, 43.315 мил. нм3 природен гас, 609 855 тони јаглен и 75 757 тони нафтени продукти.

Бруто-домашното производство на електрична енергија учествува со 76.6 % во бруто-домашната потрошувачка на електрична енергија, додека 97.8 % од вкупната потрошувачка на јаглен се употребени за производство на електрична енергија.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика