Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергија, април 2019 - претходни податоци -

вторник, 25 јуни 2019


Електрична енергија, природен гас, јаглен и нафтени продукти, април 2019

Според податоците на Државниот завод за статистика, во април 2019 година вкупната потрошувачка по видови енергенти изнесува: 598 399 МWh електрична енергија, 7.529 мил. нм3 природен гас, 466 621 тон јаглен и 84 036 тони нафтени продукти.

Бруто-домашното производство на електрична енергија учествува со 66.6 % во бруто-домашната потрошувачка на електрична енергија, додека 94.9 % од вкупната потрошувачка на јаглен се употребени за производство на електрична енергија.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика