Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергија, мај 2019 - претходни податоци -

четврток, 25 јули 2019


Електрична енергија, природен гас, јаглен и нафтени продукти,  мај 2019 година

Според податоците на Државниот завод за статистика, во мај 2019 година вкупната потрошувачка по видови енергенти изнесува: 574 640 МWh електрична енергија, 4.284 мил. нм3 природен гас, 463 563 тони јаглен и 87 821 тони нафтени продукти.

Бруто-домашното производство на електрична енергија учествува со 72.5 % во бруто-домашната потрошувачка на електрична енергија, додека 94.5 % од вкупната потрошувачка на јаглен се употребени за производство на електрична енергија.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 23295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика