Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергија, јуни 2019 - претходни податоци

петок, 23 август 2019


Електрична енергија, природен гас, јаглен и нафтени продукти, јуни 2019


Според податоците на Државниот завод за статистика, во јуни 2019 година вкупната потрошувачка по видови енергенти изнесува: 534 935 МWh електрична енергија, 26.590 мил. нм3 природен гас, 404 496 тони јаглен и 85 948 тони нафтени продукти.

Бруто-домашното производство на електрична енергија учествува со 86.4 % во бруто-домашната потрошувачка на електрична енергија, додека 94.6 % од вкупната потрошувачка на јаглен се употребени за производство на електрична енергија.
 


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика