Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергија, јули 2019 година - претходни податоци -

среда, 25 септември 2019


Електрична енергија, природен гас, јаглен и нафтени продукти, јули 2019 година

Според податоците на Државниот завод за статистика, вкупната потрошувачка по видови енергенти во јули 2019 година изнесува: 552 516 МWh електрична енергија, 36.567 мил. нм3 природен гас, 435 021 тони јаглен и 105 420 тони нафтени продукти.

Бруто-домашното производство на електрична енергија учествува со 95.1 % во бруто-домашната потрошувачка на електрична енергија, додека 93.7 % од вкупната потрошувачка на јаглен се употребени за производство на електрична енергија.

 


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 23295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика