Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергија, септември 2019 година - претходни податоци -

понеделник, 25 ноември 2019


Електрична енергија, природен гас, јаглен и нафтени продукти, септември 2019 година

Според податоците на Државниот завод за статистика, во септември 2019 година вкупната потрошувачка по видови енергенти изнесува: 536 533 МWh електрична енергија, 35.476 мил. нм3 природен гас, 433 043 тони јаглен и 87 726 тони нафтени продукти.

Бруто-домашното производство на електрична енергија учествува со 91.6 % во бруто-домашната потрошувачка на електрична енергија, додека 95.2 % од вкупната потрошувачка на јаглен се употребени за производство на електрична енергија.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 23295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика