Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Енергија


Енергија, април 2020 година - претходни податоци

четврток, 25 јуни 2020


Електрична енергија, природен гас, јаглен и нафтени продукти, април 2020 година Според податоците на Државниот завод за статистика, во април 2020 година, вкупната потрошувачка по видови енергенти изнесува: 587 015 МWh електрична енергија, 12 512 мил. нм3 природен гас, 398 917 тони јаглен и 76 898 тони нафтени продукти.

Бруто-домашното производство на електрична енергија учествува со 68.1 % во бруто-домашната потрошувачка на електрична енергија, додека 96.8 % од вкупната потрошувачка на јаглен се употребени за производство на електрична енергија.
 


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: + 389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика