Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, март 2013

среда, 15 мај 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, во март 2013, продажните цени на производителите на
индустриски производи, вкупно, се пониски за 0.5% на месечно ниво, а за 1.6% на годишно ниво.


Во март 2013, во споредба со февруари 2013, продажните цени на производителите на индустриски производи,
вкупно, се повисоки во секторот Рударство и вадење на камен за 1.0%, во секторот Преработувачка индустрија
се пониски за 0.6%, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација се повисоки
за 0.4%.


Во март 2013, во споредба со март 2012, продажните цени на производителите на индустриски производи,
вкупно, се повисоки во секторот Рударство и вадење на камен за 4.8%, во секторот Преработувачка индустрија
се пониски за 3.2%, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација се повисоки
за 14.6%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 858

е-пошта:  lefterija.kalevska@stat.gov.mk  elizabeta.trajkovska@stat.gov.mk
  
© Државен завод за статистика