+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, февруари 2021

петок, 09 април 2021


Според податоците на Државниот завод за статистика, во февруари 2021, продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно се повисоки за 1.5 % на месечно ниво, а за 3.9 % на годишно ниво.

Во февруари 2021, во споредба со јануари 2021, продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, се повисоки во секторот Рударство и вадење на камен за 3.6 %, во секторот Преработувачка индустрија за 1.3 % и во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација за 0.5 %.

Во февруари 2021, во споредба со февруари 2020, продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, се повисоки во секторот Рударство и вадење на камен за 4.2 %, во секторот Преработувачка индустрија за 3.3 %  и во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација за 13.4 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика