Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, април 2023 година

петок, 09 јуни 2023


Според податоците на Државниот завод за статистика, во април 2023 година, продажните цени на производителите
на индустриски производи, вкупно, се повисоки на месечно ниво за 0.4 %, а на годишно ниво за 1.6 %.
Во април 2023, во споредба со март 2023 година, продажните цени на производителите на индустриски производи,
вкупно, се пониски во секторот Рударство и вадење на камен за 1.3 % и во секторот Снабдување со електрична
енергија, гас, пареа и климатизација за 0.7 %, а во секторот Преработувачка индустрија се повисоки за 0.6%.
Во април 2023, во споредба со април 2022 година, продажните цени на производителите на индустриски производи,
вкупно, се пониски во секторот Рударство и вадење на камен за 9.8 %, а се повисоки во секторот Преработувачка
индустрија за 1.6 % и во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација за 17.1 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика