Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, септември 2023 година

петок, 10 ноември 2023


Според податоците на Државниот завод за статистика, во септември 2023 година, продажните цени на
производителите на индустриски производи, вкупно, се пониски за 0.8 % на месечно ниво, а за 1.8 % на годишно
ниво.
Во септември 2023, во споредба со август 2023 година, продажните цени на производителите на индустриски
производи, вкупно, се повисоки во секторот Рударство и вадење на камен за 2.5 %, во секторот Преработувачка
индустрија се пониски за 1.1 %, додека во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација
остануваат непроменети.
Во септември 2023, во споредба со септември 2022 година, продажните цени на производителите на индустриски
производи, вкупно, се пониски во секторот Рударство и вадење на камен за 13.6 %, во секторот Преработувачка
индустрија за 0.1 % и во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација за 10.4 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика