Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, јуни 2016

понеделник, 15 август 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, во јуни 2016, продажните цени на производителите на
индустриски производи, вкупно, се повисоки за 0.1% на месечно ниво, а се пониски за 3.7% на годишно ниво.


Во јуни 2016, во споредба со мај 2016, продажните цени на производителите на индустриски производи,
вкупно, се повисоки во секторот Рударство и вадење на камен за 1.7%, во секторот Снабдување со електрична
енергија, гас, пареа и климатизација за 0.5% , а во секторот Преработувачка индустрија се пониски за 0.1%.


Во јуни 2016, во споредба со јуни 2015, продажните цени на производителите на индустриски производи,
вкупно, се пониски во секторот Рударство и вадење на камен за 3.4%, во секторот Преработувачка индустрија
за 4.1%, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација се повисоки за 1.1%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика