Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, ноември 2016

петок, 13 јануари 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, во ноември 2016, продажните цени на производителите
на индустриски производи, вкупно, се пониски за 0.1% на месечно ниво, а се пониски за 0.2% на годишно
ниво.
Во ноември 2016, во споредба со октомври 2016, продажните цени на производителите на индустриски
производи, вкупно, се повисоки во секторот Рударство и вадење на камен за 1.0%, а се пониски во секторот
Преработувачка индустрија за 0.1% и во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и
климатизација за 1.6%.
Во ноември 2016, во споредба со ноември 2015, продажните цени на производителите на индустриски
производи, вкупно, се повисоки во секторот Рударство и вадење на камен за 6.1% и во секторот Снабдување со
електрична енергија, гас, пареа и климатизација за 0.3%, а се пониски во секторот Преработувачка индустрија
за 0.8%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика